نویسنده : مرتضی رضازاده ; ساعت ٧:٥۱ ‎ب.ظ روز ۱٠ شهریور ۱۳٩٠

خداوند متعال در آیات 8-10سوره مبارکه لیل می فرماید:

وَ أَمَّا مَنْ بَخِلَ وَ اسْتَغْنی وَ کَذَّبَ بِالْحُسْنی فَسَنُیَسِّرُهُ لِلْعُسْری
 اما آنکه بخل بورزد و بی‌نیازی بجوید و کلمة نیکو را تکذیب کند، زود باشد که برای او طریقه سختی پیش آریم.

و نیز آیه 38 سوره مبارکه حضرت رسول اکرم صلی الله علیه و آله: 
وَ مَنْ یَبْخَلْ فَإِنَّما یَبْخَلُ عَنْ نَفْسِهِ وَ اللَّهُ الْغَنِیُّ وَ أَنْتُمُ الْفُقَراءُ
هر که بخل کند، درباره خویش بخل می‌کند چرا که خدا بی‌نیاز است و شما محتاجید.

و هم چنین آیه 24 سوره مبارکه حدید:
الَّذِینَ یَبْخَلُونَ وَ یَأْمُرُونَ النَّاسَ بِالْبُخْلِ وَ مَنْ یَتَوَلَّ فَإِنَّ اللَّهَ هُوَ الْغَنِیُّ الْحَمِیدُ
کسانی که بخل ورزند و مردم را به بخل ورزیدن وادارند و هر که رویگردان شود، خدا بی‌نیاز و ستوده است.

در آیات فوق خداوند متعال در مورد شخص بخیل می فرماید: 
1- طریقة سختی برایش پیش می‌آوریم، 
2- او به خود، بخل می‌کند. 
در حکمت 121نهج البلاغه، حضرت امیر علیه السلام این عقوبات را توضیح می دهند:

عَجِبْتُ لِلْبَخیلِ یَسْتَعْجِلُ الْفَقْرِ الَّذی مِنْهُ هَرَبَ وَ یَفُوتُهُ الْغِنَی الَّذی إِیّاهُ طَلَبَ فَیَعیشُ فیَ الدُّنْیا عَیْشَ الْفُقَراءِ وَ یُحاسِبُ فیِ الْاخِرَةِ حِسابَ الْاَغْنِیاءِ
 شگفت دارم از مرد بخیل زیرا که وی به سوی فقری که از آن گریزان است، می‌شتابد و توانگری و غنایی را که می‌جوید، از دست می‌دهد؛ پس در دنیا مانند تنگدستان زندگی می‌کند و در آخرت مانند توانگران به حسابش می‌رسند.

طبق این بیان شریف:
1-بخیل در راه به دست آوردن مال رنج می‌برد و زحمت می‌کشد و چون خرج نمی‌کند و نگه می‌دارد از آن مال بهره‌یی نمی‌برد، 
2- چنین شخصی در دنیا مانند فقرا زندگی می‌کند و در آخرت هم که باید حساب به دست آوردن آنها را پس بدهد، مانند اغنیا به حساب می‌آید.

کلمات کلیدی :قرآن و کلمات کلیدی :قرآن معجزه الهی و کلمات کلیدی :چراغ هدایت
نویسنده : مرتضی رضازاده ; ساعت ٤:٢۸ ‎ب.ظ روز ۱٠ شهریور ۱۳٩٠

ای کسانی که ایمان آورده اید!

 

یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آَمَنُوا لِمَ تَقُولُونَ مَا لَا تَفْعَلُونَ (سوره الصف آیه )

 

اى کسانى که ایمان آورده‏اید! چرا سخنى مى‏گویید که عمل نمى‏کنید؟

 

یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَلْتَنظُرْ نَفْسٌ مَّا قَدَّمَتْ لِغَدٍ وَاتَّقُوا اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ خَبِیرٌ بِمَا تَعْمَلُونَ (سورهالحشر آیه 18 ) 

 

اى کسانى که ایمان آورده‏اید از [مخالفت‏] خدا بپرهیزید؛ و هر کس باید بنگرد تا براى فردایش چه چیز از پیش فرستاده‏؛ و از خدا بپرهیزید که خداوند از آنچه انجام مى‏دهید آگاه است‏!

 

یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَآمِنُوا بِرَسُولِهِ یُؤْتِکُمْ کِفْلَیْنِ مِن رَّحْمَتِهِ وَیَجْعَل لَّکُمْ نُورًا تَمْشُونَ بِهِوَیَغْفِرْ لَکُمْ وَاللَّهُ غَفُورٌ رَّحِیمٌ( سوره الحدید آیه 28) 

 

اى کسانى که ایمان آورده‏اید! تقواى الهى پیشه کنید و به رسولش ایمان بیاورید تا دو سهم از رحمتش به شما ببخشد و براى شما نورى قرار دهد که با آن [در میان مردم و در مسیر زندگى خود] راه بروید و گناهان شما را ببخشد؛ و خداوند غفور و رحیم است‏.

 

یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا اجْتَنِبُوا کَثِیرًا مِّنَ الظَّنِّ إِنَّ بَعْضَ الظَّنِّ إِثْمٌ وَلَا تَجَسَّسُوا وَلَا یَغْتَب بَّعْضُکُم بَعْضًاأَیُحِبُّ أَحَدُکُمْ أَن یَأْکُلَ لَحْمَ أَخِیهِ مَیْتًا فَکَرِهْتُمُوهُ وَاتَّقُوا اللَّهَ إِنَّ اللَّهَ تَوَّابٌ رَّحِیمٌ سوره الحجرات آیه 12)

 

اى کسانى که ایمان آورده‏اید! از بسیارى از گمانها بپرهیزید، چرا که بعضى از گمانها گناه است‏؛ و هرگز [در کار دیگران‏] تجسّس نکنید؛ و هیچ یک از شما دیگرى را غیبت نکند، آیا کسى از شما دوست دارد که گوشت برادر مرده خود را بخورد؟! [به یقین‏] همه شما از این امر کراهت دارید؛ تقواى الهى پیشه کنید که خداوند توبه‏پذیر و مهربان است‏!

 

یَا أَیُّهَا الَّذِینَ آمَنُوا لَا یَسْخَرْ قَومٌ مِّن قَوْمٍ عَسَى أَن یَکُونُوا خَیْرًا مِّنْهُمْ وَلَا نِسَاء مِّن نِّسَاء عَسَى أَن یَکُنَّ خَیْرًا مِّنْهُنَّ وَلَا تَلْمِزُوا أَنفُسَکُمْ وَلَا تَنَابَزُوا بِالْأَلْقَابِ بِئْسَ الاِسْمُ الْفُسُوقُ بَعْدَ الْإِیمَانِ وَمَن لَّمْ یَتُبْ فَأُوْلَئِکَ هُمُ الظَّالِمُونَ ( سوره الحجرات آیه  (11

 

اى کسانى که ایمان آورده‏اید! نباید گروهى از مردان شما گروه دیگر را مسخره کنند، شاید آنها از اینها بهتر باشند؛ و نه زنانى زنان دیگر را، شاید آنان بهتر از اینان باشند؛ و یکدیگر را مورد طعن و عیبجویى قرار ندهید و با القاب زشت و ناپسند یکدیگر را یاد نکنید، بسیار بد است که بر کسى پس از ایمان نام کفرآمیز بگذارید؛ و آنها که توبه نکنند، ظالم و ستمگرند!

 


کلمات کلیدی :چراغ هدایت و کلمات کلیدی :قرآن و کلمات کلیدی :قرآن معجزه الهی و کلمات کلیدی :یک آیه چند پیام
نویسنده : محمود حاجیان ; ساعت ۸:٢٢ ‎ب.ظ روز ۸ شهریور ۱۳٩٠

کلمات کلیدی :قرآن و کلمات کلیدی :قرآن معجزه الهی و کلمات کلیدی :عید فطر و کلمات کلیدی :چراغ هدایت
نویسنده : مرتضی رضازاده ; ساعت ۱:۳۱ ‎ب.ظ روز ۸ شهریور ۱۳٩٠

عید رمضان آمد و مـــــــــــــاه رمضــان رفــت 
صد شکر که این آمد و صد حیف که آن رفت

هرگر نمیرد آنکه زنده شد به عشق 

پیشاپیش عید سعید فطر مبارک


کلمات کلیدی :قرآن معجزه الهی و کلمات کلیدی :قرآن و کلمات کلیدی :عید فطر و کلمات کلیدی :چراغ هدایت
نویسنده : محمود حاجیان ; ساعت ٦:۳٤ ‎ب.ظ روز ٥ شهریور ۱۳٩٠

ارتباط با خدا عامل قرار گرفتن امام (ره)در خط مستقیم الهی
عزیزان من! در درون خودتان صحنه‌اى از ارتباط با خداى متعال بیارایید. این چیزى است که در زندگى شخصى، در زندگى سیاسى، در اداره‌ى کشور، در دم مرگ، در عرصه‌ى محضر پروردگار، در یوم الشّهود، در لقاء با اولیاءاللَّه و ان‌شاءاللَّه در بهشت برین پروردگار به کار شما خواهد آمد. رابطه‌تان را با خداى متعال محکم کنید؛ حرف بزنید و از او بخواهید. مخلصانه و صادقانه با او پیمان ببندید و به آن پیمان متعهّد بمانید. شما جوانید. حیف است که این دلهاى پاک و نورانى و روحهاى آماده، به چیزى غیر از یاد خدا و محبّت پروردگار آلوده شود. دنیا را فقط ابزار بدانید. مال دنیا و امکانات آن و خانه و زندگى ابزار است و لیاقت دل بستن ندارد. لایق دل بستن فقط ذات مقدّس پروردگار و کسانى هستند که در حوزه‌ى محبّت اویند: «اسئلکَ حُبَّکَ و حُبَّ مَنْ یُحِبُّک وَ حُبَّ کُلّ عَمَلٍ یوصِلُنى اِلى قُربک»(1) این گوهر را رها نکنید. این آن چیزى است که فقط شما دارید. جوانان مسلمان در هر جاى دنیا اگر این گوهر را داشته باشند، راه موفقّیت برایشان باز است. این آن چیزى است که مردى مثل امام بزرگوار را از دوران جوانى تا سن نود سالگى در صراط مستقیم الهى حفظ کرد و با این همه تغییرات که در دنیاى پیرامون کسى به وجود مى‌آید، راهش عوض نشد.
شما زندگى امام را از دوران اختناق رضاخانى تا دوران بعد و تا تحوّلات گوناگون اجتماعى و سیاسى و پیروزى انقلاب و رسیدن به یکى از بالاترین موقعیتهاى سیاسى و دنیایى - که همه‌ى دنیا به او چشم دوخته بودند و نامش در همه جا منتشر بود - نگاه کنید! این انسان از خطّ مستقیم خود هیچ تخطّى نکرد. این به برکت همان رابطه است: «صراط الذین أنعمت علیهم»(2). این نعمت به برکت ارتباط با خدا به دست مى‌آید.
2 ) سوره مبارکه الفاتحة آیه 7
صِراطَ الَّذینَ أَنعَمتَ عَلَیهِم غَیرِ المَغضوبِ عَلَیهِم وَلَا الضّالّینَ
ترجمه :
راه کسانی که آنان را مشمول نعمت خود ساختی؛ نه کسانی که بر آنان غضب کرده‌ای؛ و نه گمراهان.

مربوط به : بیانات مقام معظم رهبرى و فرمانده کلّ قوا در دیدار با فرماندهان و مسؤولان سپاه پاسداران انقلاب اسلامى‏ - 1374/06/29

کلمات کلیدی :قرآن و کلمات کلیدی :قرآن معجزه الهی و کلمات کلیدی :چراغ هدایت