هدایت مردم توسط روحانیون-اهدِنَا الصِّراطَ المُستَقیمَ

فراهم شدن زمینه‌ی هدایت مردم توسط روحانیون

در زمان رضاخان براى این‌که روحانیت را از چشمها بیندازد، مى‌گفت: روحانیت مفتخور است؛ یعنى مثلاً عملگى و یا کار ادارى نمى‌کند، درعین‌حال به زندگى خود ادامه مى‌دهد. او با آن عقل ناقص خودش خیال مى‌کرد که اگر کسى در بازار، داد و ستد نکرد و یا مثلاً بیل نزد و به اداره نرفت و شغلى نیافت، نباید نان بخورد و اگر خورد، مفتخورى کرده است! او چون به رسالت دین معقتد نبود، این حرفها را مى‌زد و کار عالِم دین را باور نداشت.
امروز هم بعضى کسان همان حرف را به زبان دیگرى مى‌زنند. کسانى که مردم را تعلیم مى‌دهند و برایشان زحمت مى‌کشند و آنها را دیندار مى‌کنند و بر هدایتشان مى‌افزایند و زمینه‌ى تحقق آیه‌ى شریفه‌ى «اهدنا الصّراط المستقیم» (1) را فراهم مى‌آورند، اینها اهل دین و هدایتند و هُدات این راه محسوب مى‌شوند. اینها کتاب مى‌نویسند، درس مى‌گویند، زحمت مى‌کشند، کار مى‌کنند و نان بخور و نمیرى را هم به دست مى‌آورند. مگر طلّاب حوزه‌ى علمیه چقدر از دنیا برخوردارند؟ حقوق یک طلبه‌ى فاضل معیل در قم - که بالاترینِ حوزه‌هاى علمیّه است - نصف حقوق یک عمله که بیل مى‌زند، نیست. درآمد اینها از حداقل حقوق ادارى کمتر است. با این وضعیت آیا مى‌شود گفت که روحانیت ما نان خود را از طریق دین مى‌خورد؟! آیا این ظلم و حق کشى و بى‌انصافى نیست؟ حکومت ما اسلامى است و در آن آزادى بیان وجود دارد و این سخنان که از سر بى‌انصافى بیان شده، با استفاده از همین فضاى آزاد مطرح شده است. البته منظورم این نیست که به حرف یا دعوایى جواب دهیم؛ خیر. منظور این است که شما بدانید انگیزه‌هاى مخالفت با حوزه زیاد و گسترده است.
1 ) سوره مبارکه الفاتحة آیه 6
اهدِنَا الصِّراطَ المُستَقیمَ
ترجمه :
ما را به راه راست هدایت کن...

بیانات رهبر معظم انقلاب اسلامى در آغاز درس خارج فقه‏ - 1374/06/14

/ 1 نظر / 18 بازدید
ثامن گرافیک

سلام علیکم عیدتون مبارک بسیار زیبا . دلنشین و چشم نوازه و ولی جای کارداشته هنوز راستی اون دایره های زمینه رو چطوری میتونیم به دست بیاریم و درمورد متنتون جانم فدای آقام امام خامنه ای باید یه سر تشریف بیارن شهر ما ببینن این آخوندا این ژولارو از کجا میارن . با پراید میان مسجد تو خیابون با 206 میگردن . خونه و موبایلهای آنچنانی الله اکبر التماس دعا